sobota, 22 września 2012

odmiany dyń


 

Hokkaido 

              
 

Dynia Hokkaido należy do najbardziej znanych i poszukiwanych odmian na świecie. Ma posmak kasztanów jadalnych, który uwydatnia się podczas pieczenia. Należy do najsmaczniejszych dyń, mających wszechstronne wykorzystanie w kuchni.  Dynia hokkaido ma piękne, intensywne, pomarańczowe wybarwienie związane z dużą ilością karotenu.  Jej szczególną cechą jest to, że nie trzeba jej obierać ze skórki – gotujemy czy pieczemy całą dynię, skórka mięknie podczas obróbki termicznej i nadaje się do spożycia.
W pełni dojrzałe dynie można przechowywać do maja. Dynia hokkaido osiąga wagę od 0,5 – 3 kg.

Okres wegetacji ok. 90-95 dni

 Triamble 

Dynia Triamble jest jedną z kilku odmian dyni, której skórka ma kolor niebiesko-zielony. Pochodzi z Australii, wcześniejsze odmiany tej dyni mają swój rodowód wywodzący się z Urugwaju.  Ma niezwykle mocną, twardą i gładką powłokę, dzięki której może być długo przechowywana bez utraty smaku i wyglądu (wg Amy Goldman nawet dwa lata!).
Miąższ jest gęsty, gruby, zwięzły, suchy, o pomarańczowym kolorze, słodki, bardzo dobrej jakości. Osiąga wagę do 10 kg. Ma bardzo niewielką jamę nasienną, czasem nie ma jej wcale.
Dynia Triamble należy do uniwersalnych odmian: może być używana we wszystkich przepisach, na słodko, słono, na surowo, pieczona, gotowana, duszona.
Dynia Triamble znana jest również jako Tristar lub Shamrock
Odmiana bardzo plenna.
Okres wegetacji ok. 110-120 dni

Dynia Australian Butter 

 


Dynia Australian Butter (Australijskie Masło) należy do dziedzictwa kulinarnego Australii. Jest to rzadko spotykana odmiana dyni, o doskonałym smaku, wszechstronna w kuchni. Ma kremowo pomarańczowy miąższ, gruby, słodki, gęsty, suchy i zwięzły, z małą komorą nasienną. Ma twardą, pomarańczową skórę, dzięki której może być długo przechowywana w okresie zimowym będąc wspaniałym warzywem do obiadu.
Owoce osiągają wagę do ok. 7 kg.
Okres wegetacji ok. 100 dni
 

Dancing Gourd 

Owoce osiągają 2-5 cm, odmiana jest zaliczana do najmniejszych dyń świata. Dojrzałe owoce są doskonałe jako dekoracja, nadają się do wycinania, robienia grzechotek, wszelkich ozdób etc. Skórka dojrzałych owoców jest niezwykle twarda i przez to owoce są bardzo trwałe. Jest niezwykle plenna.

Moranga Coroa Moranga Caroa pochodzi z Ameryki Południowej. Jest doskonałą dynią spożywczą, bardzo rzadko spotykaną. Jest wyjątkowo piękna, ma spłaszczony owoc o ciemnoszarej skórce z dekoracyjnymi, jasnymi smugami. Owoce osiągają wagę 2-3 kg. Miąższ żółty do pomarańczowego, gruby, lekko ziarnisty, zwięzły, słodkawy, doskonałej jakości
Okres wegetacji 110 dni.

 Dynia BLACK FUTSU 

 
Gatunek pochodzący z Japonii, rzadko spotykany. Klasyczna, tradycyjna odmiana dyni, szczególnie wytrzymała na choroby i szkodniki. Różnorodna w wielkości, owoce osiągają wagę pomiędzy 1-3,5 kg.
Miąższ ma złotawy kolor, smak kremowy, słodki, z nutką orzechów laskowych, który uwydatnia się po pieczeniu.  Przebarwia się od czarnozielonego do koloru terakoty. Owoce bardzo dobrze się przechowują.
Okres wegetacji 110 dni
 

 Burgess Buttercup    

 Dynia Burgess Buttercup jest niezwykle łatwa w uprawie, idealna do małych ogrodów. Ma kształt spłaszczonego turbana z szarym, charakterystycznym zakończeniem. Ma zieloną skórę, miąższ słodki, suchy, jędrny, gładki, gruby, bezwłóknisty, pomarańczowy, drobnoziarnisty, o doskonałym, bogatym smaku.  Na jednej roślinie może być 4-5 owoców o wadze 3-5 kg.
Owoce można zbierać, gdy skórka jest stwardniała. Owoce dojrzałe dobrze się przechowują. Odmiana, która daje dobre plony nawet przy słabej pogodzie dla dyniowantych.
Okres wegetacji ok. 95 dniDynia Queensland Blue 

 Ta popularna australijska odmiana dyni została wprowadzona w USA w 1932 roku i od tego czasu jest tam uprawiana. Czasami nazywana jest australijskim Blue Pumpkin.
Miąższ żółty, po stronie ogonka i obrzeżach bardzo gruby, jędrny, delikatny, słodki, gęsty, aromatyczny, dobrej jakości. Wykorzystuje się ją do wszelkich zapiekanek i zup, w Anglii ceniony jest jej miąższ, który dodaje się do biszkoptów. Jest doskonałą dynią jadalną. Skórka u dojrzałej dyni ma kolor zielono-szary.
Owoce osiągają wagę 3-7,5 kg.
Okres wegetacji 105 - 110 dni, okres przechowywania 6 miesięcy.
  

Dynia CRIOULA PATAKA    

 Crioula Pataka pochodzi z Południowej Ameryki. Owoce są żebrowane, przypominają spłaszczony owal. Niezwykle dekoracyjna odmiana, zaliczana do jednej z piękniejszych tego typu. Jest różnorodna w formie i kolorze, ciężar owoców od 4-6 kg. Miąższ ma pomarańczowy, jest doskonała do sporządzania risotto, gnocci, do przygotowywania sufletów.
Można ją przechowywać przez ok. 5 miesięcy.
Okres wegetacji 110 dni.
 
 
FLAT WHITE BOER 
  

Dynia Flat White Boer jest uznawana za klasyk Afryki Południowej. Owoce są owalne, spłaszczone, o białym kolorze, lekko żebrowane. Osiągają wagę 5-8 kg, Oprócz walorów dekoracyjnych jest doskonałą dynią spożywczą. Miąższ ma ciemnopomarańczowy, trwały, zwięzły, gruby, kruchy, słodkawy, wyjątkowo bogaty w karoteny, wyśmienitej jakości. Wykorzystuje się w kuchni m in. do sporządzania sufletów, zapiekanek, wszelkich zup, do pieczenia, sporządzania konfitur.
 Przechowuje się ok. 5 miesięcy.
Okres wegetacji 110 dni.

 

Dynia THELMA SANDERS    


 Dynia Thelma Sanders należy do dyń typu Acorn, których często używa się do dań faszerowanych i zapiekanych, a ich miąższ ma delikatny smak orzechów laskowych i kasztanów. Ma delikatny, wspaniały, kremowy, gruby i słodki, o doskonałej konsystencji miąższ. Skórka ma kolor kremowy do jasnego złota. Bardzo plenna. Owoce osiągają do dwóch kilogramów wagi.  Okres wegetacji ok. 85 dni.


  
 

Dynia Chirimen   

 

Owoce lekko spłaszczone, mocno prążkowane, cenione również za swoją niespotykaną urodę. Skórka matowa, początkowo ciemnozielona, potem przebarwia się osiągając piękne brązowo-pomarańczowe odcienie terakoty. Miąższ gruby, żółty, delikatnie słodkawy, wilgotny, o orzechowym smaku, ma wyjątkowo ładny zapach. Dynia Chirimen doskonale nadaje się do wszelkich zup, deserów, sufletów, przecierów, nadając potrawom posmak kasztanowy. Jest bardzo smaczna na surowo.  Osiąga wagę 1-3 kg, odmiana plenna.
Przechowuje się ok. 4-8 miesięcy.
Okres wegetacji 110 dni.

 
Melonette Jaspee de Vendee

Owoce mają delikatną, przypominającą melon, siateczkę na skórce, która ma kolor żółto-pomarańczowy. Osiągają wagę 1-2 kg. Miąższ koloru kremowego, słodkawy, delikatny, bardzo dobrej jakości. Zastosowanie w kuchni: do zup, dżemów, konfitur, wyśmienita do sałatek owocowych.   Wyśmienita dynia spożywcza, ceniona również za urodę i walory dekoracyjne. Odmiana bardzo plenna.
Okres wegetacji 90- 95 dni.
Przechowuje się ok. 6 miesięcy.

 
 
Dynia
Sweet Berry
Owoce Sweet Berry przebarwiają się, podobnie jak dynia Muscate de Prvence, od koloru ciemnozielonego do różnych odcieni terakoty. Stara, znana, tradycyjna odmiana ze środkowej Francji. Uważana za pierwszorzędny gatunek, doskonale sprawdzający się nawet w niekorzystnym dla dyni klimacie. Owoce mają kształt gruszki, osiągają 1,5-2 kg..   Ma dużą zawartość karotenów. Używana do zup warzywnych, dżemów i wielu tradycyjnych przepisów kuchni francuskiej.
Przechowuje się ok. 7 miesięcy.
Okres wegetacji 110 dni.

 

Dynia Galeux d'Eysines 


Dynia wygląda jak delikatnie spłaszczona kula ziemska, kolor skórki łososiowo-brzoskwiniowy, na którym znajdują się wyglądające jak brodawki wykwity. Pochodzą one z gromadzącego się w skórce cukru.  Waga od 3 do 5 kg. Ma pachnący pomarańczowy, jedwabisty, wilgotny, lekko orzechowy miąższ. Idealna do pieczenia, zup, sosów, dań jednogarnkowych, smażenia, gulaszu. Po ugotowaniu miąższ jest gładki jak aksamit.  Dynia łatwa i bezproblemowa w uprawie.
Przechowuje się ok. 3-4 miesięcy.
Okres wegetacji ok. 105 dni.

dynia   Hidemi  
 Hidemi posiada wyjątkowo piękne owoce, przebarwiają się z ciemno zielonego do różnych odcieni terakoty. Ciężar owoców – 1-3 kg. Optymalna w kuchni ze względu na wagę i możliwość jej wykorzystania. Miąższ ma zwarty, słodkawy, o orzechowym smaku, dlatego jest chętnie jadana na surowo przez dzieci. Wyśmienita dynia spożywcza
Okres dojrzewania 100 dni.
Przechowuje się ok. 4-8 miesięcy.
 

Dynia Solor 
 
Solor to udoskonalona odmiana Hokkaido (Uchiki Kuri) dokonana wyłącznie poprzez selekcję najlepszych, najwartościowszych owoców. Odmiana ta jest uważana za lepszą niż Hokkaido. Ma nieco inny smak, o mocniejszym aromacie orzecha i bardziej suchy miąższ. Wielką jej zaletą jest to, że można ją przechowywać o 1-2 miesiące dłużej niż Hokkaido, bez utraty smaku i wartości odżywczych. Jest również bardziej plenna. 
Okres wegetacji ok. 90 dni
Przechowuje się ok. 8 miesięcy.


Dynia Sweet Dumpling


Dynia Sweet Dumpling, zwana też Patidou, należy do wyjątkowo cenionych odmian. Owoce są bardzo słodkie, mają smak kasztanów i orzechów laskowych.  Miąższ jest kremowy, zwarty, jędrny. Jest wspaniała do jedzenia na surowo, do sałatek owocowych i bardzo ceniona do zapiekania oraz do robienia lodów. We Francji faszerowana to prawdziwy przysmak.  Skórkę mają mocną, białą, z ciemnozielonymi smugami, które jaśnieją i robią się pomarańczowe w pomieszczeniach bez dostępu światła.  Waga owoców ok. 600 g.
Okres wegetacji ok. 10 dni.
Przechowuje się ok. 3-5 miesięcyDynia Guatemalan Blue 
 Dynia ma kształt banana i jest smuklejsza od pękatej Blue Banana. Skórka owoców może mieć kolor zielono-niebieski, ciemny jak na zdjęciu z jaśniejszymi smugami lub może być szaro-zielony, jaśniejszy bez smug, przy czym smak i wygląd miąższu jest taki sam. Waga ok. 3 kg.
Miąższ jest złotożółty, zwarty, kruchy, bardzo smaczny. Odmiana znana i ceniona ze względu na swoją jakość. Roślina rośnie szybko, dając na początku sezonu wiele owoców. Odmiana doskonale smakuje pieczona, w risotto, w zupach, gulaszu, zapiekankach.
Po rozkrojeniu może być długo przechowywana w lodówce.

Okres wegetacji ok. 90-95 dni.
Przechowuje się ok. 5 miesięcy.

Dynia Winter Luxury
 
Jedna z najlepszych odmian na zupę i do ciast. Skórka poprzeszywana siateczką, koloru pomarańczowo różowego. Waga ok. 2 kg. Stara, wciąż ceniona odmiana. Miąższ żółto-pomarańczowy, z delikatnym, dyskretnym aromatem.
Zastosowanie: idealna do zup i ciast
Okres dojrzewania – 95 dni
Okres przechowywania – 2-4 miesiące

Dynia Shishigatani 
       

 Jedna z najpiękniejszych z Moschata. Waga owoców  do 1,5 kg, bardzo dobrze się przechowuje. Miąższ ciemnopomarańczowy, umiarkowanie słodkawy, bogaty smak. Zastosowanie: do pieczenia, do gotowania na parze, do potraw na słodko.
Okres dojrzewania –110 dni
Okres przechowywania – 8-12 miesięcy

Dynia Boston Marrow
 

Dynia ta posiada ponad 200 lat udokumentowanej historii. Pochodzi z północnej części stanu Nowy York. Cieszy się dużą popularnością ze względu na swój smak i maślany aromat, łatwość w uprawie, krótki okres wegetacji oraz długi okres przechowywania. Dobrze rośnie również w rejonach o krótkim i chłodnym lecie. Ma ciemnożółty do pomarańczowego miąższ o delikatnej strukturze, gruby i zwięzły, słodkawy, o bardzo dobrej jakości. Zastosowanie: do pieczenia, smażenia, do zapiekanek, do jedzenia na surowo. Roślina wydajna, potrzebuje 3m2. Owoce mają ciężar 3-6 kg. Jest bardzo starą odmianą Hubbard.
Okres wegetacji 90-95 dni.
Okres przechowywania do 8 miesięcy.
Dynia Frog Pumpkin F1

Dynia Frog Pumpkin F1 jest bardzo smaczną, wyjątkowo rzadko spotykaną azjatycką hybrydą. Jej skóra o ciemnozielonym kolorze z żółtymi, nieregularnymi plamkami, przypomina skórę żaby. Miąższ ma żółto-pomarańczowy, gruby, bardzo dobry do jedzenia. Nie jest słodki, dzięki czemu nadaje się do wszelkich dań typu curry, bardzo polecany do pikantnych potraw. Przy optymalnych warunkach uprawy na jednej roślinie może być 4-5 owoców, przy nieco słabszych 2-3 owoce. Waga 4-7 kg.
Okres wegetacji 120 dni.
Okres przechowywania ok. 5 miesięcy.Dynia Marina di Chioggia


Dynia Marina di Chioggia należy do bardzo starych, rustykalnych odmian. Jej korzeni należy szukać we włoskiej miejscowości Chioggia, leżącej nad morzem. Jest jedną z atrakcyjniejszych wizualnie dyń. Skórka pofałdowana, pełna zgrubień, koloru zielono-niebieskiego. Miąższ dobrej jakości, gruby, żółto-pomarańczowy. Osiąga wagę 6-8 kg. A. Goldman twierdzi, że jest dynią wprost stworzoną do gnocci i ravioli. Wykorzystuje się ją też do risotto, pieczenia i gotowania. Bogata w wit. A chroniącą oczy i regenerującą skórę, zawiera też sporo minerałów jak wapń, fosfor, potas i in. Dynia ta należała do ulubionych dyń mieszkańców włoskich wsi, którzy w zimie robili z niej zupę.
Okres wegetacyjny: 120 dni.
Okres przechowywania: 4-8 miesięcy

Dynia Baby Bear


Dynia Baby Bear została wprowadzona na rynek amerykański w 1993 r. Powstała poprzez skrzyżowanie New England Pie z małą odmianą bezłupinową. Natychmiast zdobyła sukces uzyskując główną nagrodę All America Selections w 1997 r. Na unikalny kształt i rozmiar, jest o połowę mniejsza od innych dyń „ciastowych”. Skórka o głęboko pomarańczowym kolorze. Potrzebuje 2m2, ciężar 500-900 g, miąższ ciemno żółty, dobrej jakości. Zastosowanie: do ciast, racuszków, piure, zup. Nasiona są prawie bezłupinowe, można je suszyć w piekarniku lub smażyć na oleju i spożywać jak orzeszki ziemne. Dynia może być używana jako „waza” do zup, gulaszu i chili. Jest również piękną dynią dekoracyjną, bardzo dobrą do malowania. Wcześnie zawiązują się owoce, jest wydajną odmianą, bardzo łatwą w uprawie.
Okres dojrzewania 90 dni.
Okres przechowywania 3 miesięcy.

Dynia Delicata

Dynia Delicata należy do jednej z najbardziej znanych odmian dyni. Ma słodkawy smak i wspaniały, delikatny miąższ o orzechowej nutce. Ponieważ smakuje podobnie jak słodkie ziemniaki, nazywana jest w USA Sweet Potato. Podłużne, kremowe owoce mają wagę do ok. 900 g. Skórka ma zielone smugi. Po kilku miesiącach przechowywania w ciemnym pomieszczeniu owoce pięknie się przebarwiają i paski z zielonych stają się kremowo-żółte. Dynie te można jeść ze skórką, po upieczeniu lub ugotowaniu, wyśmienita jest też na surowo. Odmiana wprowadzona na rynek w 1890 r, bardzo szybko zdobyła uznanie kupujących i do dziś cieszy się wielką popularnością. Idealna do pieczenia w piekarniku lub na grillu, do zup, deserów. Pieczona z masłem i solą jest absolutnym hitem wśród smakoszy.
Okres dojrzewania 90 dni.
Przechowuje się ok. 4 miesięcy.

Dynia New England Pie
New England Pie została wprowadzona na rynek amerykański już w 1865 roku, i właśnie w USA zyskała największą rzeszę wielbicieli. Miąższ ma wyższą niż inne dynie zawartość suchej masy, co sprawia, że dynia ta ma doskonałą konsystencję do ciast. Jest delikatna w smaku i nie tak słodka jak inne dynie do wypieków. Dzieci uwielbiają prażone nasiona tej odmiany. Oprócz dobrego smaku dynia ta jest również bardzo dekoracyjna. Może stanowić oryginalną wazę do zupy.
Waga 2-4 kg, miąższ żółto-pomarańczowy. Zastosowanie: ciasta, zupy, puree, marmolady.
Okres dojrzewania 100 dni.
Okres przechowywania do 6 miesięcy.

Dynia Dill’s Atlantic Giant
Odmiana wprowadzona przez Howarda Dilla, który od 32 lat uprawia olbrzymie dynie. Jego dynie biły kilkakrotnie rekordy. Aktualny rekord z 2011 r. to ok. 825 kg, uzyskany przez pasjonatów tej odmiany z Kanady. W naszym klimacie bez specjalnych starań urasta do kilkudziesięciu kg, możnają więc sadzić ją w ogrodzie z przeznaczeniem na przetwory i do spożycia. Takie dynie są bardzo smaczne i wydajne. Na pewno będzie to największa dynia na działce. Przy stosowaniu podstawowych zasad uprawy można uzyskać ponad 200 kg. Jeśli zależy nam na ogromnej, rekordowej dyni, to musi być wcześniej starannie przygotowana gleba. Należy wykopać jak największy dół, wypełnić go przekompostowanym obornikiem, ew. kompostem. Odmiana ta potrzebuje bardzo dużej ilości azotu, który jest niezbędny do lawinowego wzrostu rośliny. Pędy rosną bardzo szybko. Nie można dotykać młodych, rosnących owoców, bo można je łatwo uszkodzić i już nie urosną. Zostawić należy tylko jeden owoc, wówczas jest szansa, że otrzymamy bardzo dużą dynię. Należy dbać o stałą wilgotność podłoża.
Miąższ jest bardzo gruby, pomarańczowy. Zastosowanie: do ciast, zup, placków. Do spożycia nadają się mniejsze, kilkudziesięciokilogramowe owoce. Większe owoce są mniej smaczne.
 Okres dojrzewania 120 dni, uprawa wyłącznie z rozsady.

Dynia Blue Hubbard
Stara i bardzo popularna w USA odmiana, uprawiana co najmniej od 1798 roku, kiedy została wprowadzona do sprzedaży w Massachusetts. Osiąga wagę 5-13 kg. Skórka szaro-niebieska, gładka. Miąższ ciemnożółty do pomarańczowego, zwięzły, gruby, słodkawy, suchy, wyśmienitej jakości. Najlepsza jest do pieczenia, doskonała również do zup, piuree, risotto, gnocci, do faszerowania. Ceniona za wyjątkowy smak i możliwość bardzo długiego przechowywania.
Okres dojrzewania 105 dni.
Okres przechowywania – ponad rok.Dynia Muscate de Provence


Dynia Muscate de Provence jest używana przez szefów kuchni z całego świata, mają ją w menu najlepsze restauracje. Pochodzi z południa Francji, gdzie należy do ulubionych odmian dyń, wpisana jest do kulinarnego dziedzictwa Francji, uprawiana od co najmniej 1899 roku. Znana jest również jako Muscat de Provence, "Musqee de Provence" lub "Muscade de Provence".
Ma intensywnie pomarańczowy miąższ, słodki, treściwy i bardzo aromatyczny. Jest on bardzo zwięzły i gęsty, gładki, nie rozpada się podczas obróbki termicznej. Dynia ta jest wyjątkowo piękna, ma kształt głęboko żebrowanego, spłaszczonego koła sera. Owoce są początkowo koloru zielonego, w miarę dojrzewania nabierają głębokich odcieni brązu i pomarańczy. Nie ma dwóch identycznych owoców, każdy wygląda inaczej.
Dynie najlepiej zbierać wtedy, gdy pędy zaschną (zawsze przed przymrozkami). Powinna być przed przechowywaniem w piwnicy przetrzymana w cieple, np. na balkonie czy w kuchni, by dobrze dojrzała i zaczęła się ładnie przebarwiać. Doskonale się przechowuje przez wiele miesięcy.
Jest wykorzystywana do wielu dań, przede wszystkim do zup (na słodko i ostro, z dodatkiem delikatnych i ostrych przypraw), do ciast, ciasteczek, dżemów, wszelkich słodkich dań, gulaszu, zapiekanek.
Może osiągać wagę 5-12 kg.
Okres wegetacji 120 dni.
Przechowuje się 5-8 miesięcy.

Trukwa egipska


Trukwa egipska, Luffa cylindrica, uprawiana jest przede wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe owoce. Pochodzi najprawdopodobniej z Azji, gdzie ciągle jest niezwykle popularną rośliną. Młode owoce są przysmakiem kuchni azjatyckiej, smakiem przypominają cukinię, inni nazywają ją chińską okrą. W kuchni wykorzystuje się wyłącznie młode rośliny, dojrzałe są gorzkie i niejadalne ze względu na to, że mają siateczkę z silnych i elastycznych włókienek. Dojrzałe owoce są niezwykle cenione ze względu na to, że łatwo można z nich zrobić naturalną, ekologiczną gąbkę. Wystarczy usunąć resztki nasion i miąższu spomiędzy siateczki, całość wysuszyć i gąbka gotowa! Dojrzałe owoce zrywa się dopiero jesienią, po obumarciu rośliny, przed samymi przymrozkami.
W połowie kwietnia należy pojedynczo wysiać nasiona do pojemników, po ustaniu przymrozków, ok. 20 maja, luffa może być posadzona do ziemi. Potrzebuje sporo ciepła i dużo wilgoci, najlepiej, jak ziemia jest ciągle lekko wilgotna. Pnącze rośnie silnie, może mieć ponad 6 m długości. Warto je uprawiać przy altanie czy ogrodzeniu.
Wielką zaletą trukwy jest to, że poza wykorzystywaniem jej w rzemiośle i do wykonywania oryginalnych ozdób, można z niej zrobić ekologiczną gąbkę. Taka gąbka działa jak naturalny peeling, złuszcza martwy naskórek, poprawia kolory skóry i ułatwia wchłanianie preparatów pielęgnujących skórę. W takie gąbce nie rozmnażają się bakterie. W Azji ciągle jest wykorzystywana w domu jako idealny środek pomagający utrzymać dom w czystości i jako wyjątkowo przyjazny produkt kosmetyczny.
Okres wegetacji 125 dni.
Cukinia Tondo Chiaro Di Nizza


Cukinia kulista Tondo Chiaro Di Nizza jest wyjątkowo plenna. Odmiana wczesna, pokrój rośliny krzaczasty. Owoce wielkości średniej pomarańczy, jasnozielone, marmurkowate. Miąższ biały, jędrny, soczysty, bardzo smaczny. Im częściej owoce są zrywane, tym więcej się ich na roślinie zawiązuje.
Cukinia kulista, ze względu na swój kształt, idealnie nadaje się do faszerowania, do sporządzania wszelkich zapiekanek. Dłuższe cukinie, zapiekane, przy przenoszeniu na talerz zwykle się deformują, co psuje efekt wizualny. Owoce kuliste pozostają w niezmienionym kształcie. Jest bardzo smaczna i zdrowa spożywana na surowo w formie różnych sałatek. Wspaniale smakuje grilowana lub smażona na oliwie z oliwek.
Owoce nie kumulują metali ciężkich, cukinia może więc być uprawiana w bardziej zanieczyszczonych rejonach Polski. Może być uprawiana w donicy na balkonie.
Patison Okra


Roślina o krzaczastym pokroju, idealna do mniejszych ogrodów. Charakteryzuje się wysokim plonem małych owoców (średnica ok. 3 cm), które nadają się do kwaszenia i konserwowania. Młode rośliny są barwy jasnozielonej o silnym połysku. Cenne warzywo dietetyczne. Rośliny nie wymagają ochrony chemicznej, owoce nie kumulują metali ciężkich. Owoce można zbierać młodziutkie, które są najdelikatniejsze, lub większe, które świetnie nadają się do duszenia z innymi warzywami. Młode owoce konserwowane w occie są poszukiwanym przysmakiem.


Siew: IV-V
Sadzenie: V
Zbiór: VII-X
Rozstaw: 80-100x80 cm

Cukinia Lungo Bianco

Cukinia Lungo Bianco jest bardzo ceniona za delikatny, kruchy, kremowy miąższ i wspaniały, łagodny, słodki smak. Na świecie jest wiele odmian cukinii, ale właśnie ta uznana jest za jedną z najsmaczniejszych. Należy do bardzo plennych odmian. Owoce mają barwę seledynową, osiągają długość ok. 10-40 cm. Waga maksymalnie do 3 kg. Jak w przypadku każdej cukinii owoce należy zbierać młodziutkie, takie do 20 cm. Są wtedy najsmaczniejsze. Cukinie ceniona jest przez osoby dbające o wagę, gdyż należy do niekalorycznych warzyw – zawiera tylko 15 kalorii w 10 dag. We Włoszech dusi się tę odmianę ze szpinakiem, pomidorami, bazylią i kawałkiem pora. Uzyskana potrawka jest chętnie wykorzystywana jako farsz do naleśników lub podawana ze spaghetti. Owoce nie kumulują metali ciężkich, cukinia może więc być uprawiana w bardziej zanieczyszczonych rejonach Polski. Może być uprawiana w donicy na balkonie.

Tykwa Dipper

Przez setki i tysiące lat ludzie wykorzystywali rosnące dziko tykwy. Przygotowywali z nich przedmioty wykorzystywane w kuchni (chochle), ogrodzie, instrumenty muzyczne, dzieła sztuki, niezwykłe ozdoby domostw, a nawet domki dla ptaków i małych zwierząt. Tykwy służyły także jako naturalne doniczki, w których rosły ozdobne rośliny. Świat tykw jest niezwykle różnorodny, poczynając od maleńkich, kilkucentymetrowych dyń, które wykorzystywano np. do robienia zabawek dla dzieci, aż do kilkudziesięciokilogramowych, kulistych tykw, które po wysuszeniu stanowią wielkie misy lub służą do robienia bębnów.
Tykwa Dipper jest jedną z najbardziej znanych odmian. Wygląda jak pękata żarówka z wydłużoną szyjką, posiada wiele odmian. Po wysuszeniu służyła jako naturalna chochla do mieszania żywności lub nabierania wody, w rzemiośle, chętnie sporządzano z niej oryginalne instrumenty muzyczne. Kształt tykwy zależy od jej uprawy. Jeśli rośnie na ziemi, jej szyjka będzie zakrzywiona, zaś przy owocach zwisających z ogrodzenia lub podpory będzie prosta.
Okres wegetacji 125 dni.

Cebula łodygowa z Katalonii

Cebula łodygowa uprawiana jest w Katalonii i zajmuje szczególne miejsce w tradycji kulinarnej. W czasie zbiorów tej cebuli całe rodziny oraz znajomi spotykają się w dużych grupach i pieką na tradycyjnym ruszcie cebule. Są one następnie konsumowane ze specjalnym, tradycyjnym sosem. Wielka zaletą tej cebuli są jej słodkie, mięsiste pędy rosnące w ziemi, które w połączeniu z sosem stanowią niezwykły przysmak.
Roślina tworzy długie, biały łodygi, na szczycie których znajduje się wiązka zielonych liści. Osiąga ok. 60 cm wysokości. Można ją gęsto siać od wiosny do lata, jest odporna na wysokie temperatury. Wyśmienita do pieczenia, do sałatek, smażenia, na surowo. Z wyglądu przypomina średniej wielkości pora.
Tykwa Apple

Tykwa ma niespotykany wśród dyń kształt jabłka. Skórka ma kolor ciemnozielony, nakrapiany, po wyschnięciu robi się brązowa. Osiąga obwód do 25 cm.
Tykwy należy zbierać przed samymi przymrozkami, muszą być dobrze dojrzałe. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, to tykwa będzie mogła dobrze wyschnąć i leżeć przez kilka lat stanowiąc niezwykłą i niespotykaną ozdobę domu. Tykwy po wysuszeniu można ozdabiać różnymi technikami malarskimi, można robić z nich lampy, domy dla ptaków, donice, misy, instrumenty muzyczne itd. Własna inwencja twórcza sprawi, że przedmioty zrobione z wysuszonych tykw będą jedyne w swoim rodzaju.
Okres wegetacji 125 dni.

Cukinia Striato D’Italia

Striato D’Italia jest odmianą rozpoznawaną i uprawianą w wielu krajach. Wyjątkowo cenną cechą tej cukinii jest to, że nawet duże owoce mają miękką skórkę – nie ma więc potrzeby jej obierania. Pochodzi z południa Włoch, w Polsce bardzo ceniona i popularna. Owoce maczugowate z delikatnymi bruzdami, o skórce marmurkowatej, ciemnozielonej z długimi jasnozielonymi plamami. W miarę dojrzewania owoców plamy stają się żółte. Miąższ kremowo zielony, szczególnie smaczny u młodych owoców. Przez smakoszy cukinia ta ceniona za wyjątkową kruchość i smak miąższu. Cukinię tę charakteryzuje wysoka wydajność młodych owoców, z jednej rośliny może ich być ok. 5 kg. Cukinia pochodzi z południa Europy a jej uprawę upowszechnił w Polsce Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach. Jest delikatniejsza w smaku od kabaczka i można ją spożywać ugotowaną lub bardzo młodą - surową w sałatkach. Cukinia, podobnie jak dynia, ma dużo witaminy A oraz nieco soli mineralnych (potasu, wapnia, fosforu) i wit z grupy B. Owoce nie kumulują metali ciężkich, cukinia może więc być uprawiana w bardziej zanieczyszczonych rejonach Polski. Może być uprawiana w donicy na balkonie.
Dynia Lunga di Napoli

Dynia Lunga Di Napoli pochodzi z Włoch. Ma wydłużony kształt, z rozszerzeniem w jednym końcu, gdzie znajduje się komora nasienna. Skórka zielona z jaśniejszymi smugami. Miąższ intensywnie pomarańczowy, bogaty w smaku, intensywny, słodkawy, bardzo dobrej jakości. Owoce mogą osiągać wagę od kilku do kilkunastu kilogramów. Przy uprawie na bardzo żyznej ziemi dynia może osiągać ok. 20 kg.
Znakomita na surowo, w sałatkach, do sporządzania soku, wyśmienita również do zup czy risotto. We Włoszech popularną potrawą jest pieczona dynia podawana z oliwą i octem. Należy do bardzo starych i cennych włoskich odmian.
Okres wegetacji 105 dni.
Przechowuje się 5 miesięcy.

Dynia  Pennsylvania Dutch Crookneck

Dynia należy do Cucurbita Moschata. Bardzo popularna i ceniona w XIX w w Pensylwanii. Szczególnie upodobała ją sobie społeczność Amiszów, dla których wciąż jest jedną z podstawowych uprawianych odmian. Bardzo łatwa w przygotowaniu w kuchni, gdyż nasiona znajdują się wyłącznie w dolnym zgrubieniu, nie ma więc konieczności oddzielania miąższu od nasion. Bardzo popularnym sposobem jej przygotowania jest pieczenie przyprawionych oliwą i ziołami krążków dyni. Miąższ ciemnopomarańczowy, słodkawy, doskonale nadaje się do ciasta czy zupy, do sporządzania piure, potraw na słodko – zastosowanie podobne jak dyni Buutternut. Skórka koloru beżowego, ciężar ok. 5-9 kg. Odmiana ceniona za wydajność, należy do tradycyjnych gatunków. Chwalona również za długi okres przechowywania.
Potrzebuje ok. 3-4 m2.
Okres wegetacji 110 dni
Okres przechowywania do 10 miesięcy.

Tykwa Dinozaur

Ciemnozielona, o niespotykanym wyglądzie tykwa w kształcie butelki z pomarszczoną, jakby pozapadaną powierzchnią. Może być różnorodna w wielkości, maksymalny jej rozmiar to 60 cm i waga 20 kg. Na jednej roślinie może być do 5 owoców. Tykwy należy zbierać przed samymi przymrozkami, muszą być dobrze dojrzałe. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, to tykwa będzie mogła dobrze wyschnąć i leżeć przez kilka lat stanowiąc niezwykłą i niespotykaną ozdobę domu. Tykwy po wysuszeniu można ozdabiać różnymi technikami malarskimi, można robić z nich lampy, donice, misy, instrumenty muzyczne itd. Własna inwencja twórcza sprawi, że przedmioty zrobione z wysuszonych tykw będą jedyne w swoim rodzaju.
Okres wegetacji 125 dni.

Dynia Delicata

Delicata ma kremowo żółte owoce, podłużne, z zielonymi smugami. Waga ok. 500-800 g. Ulubiona dynia za oceanem. Dzięki swojemu słodkawemu aromatowi, przypominającymi słodkie ziemniaki, Amerykanie nazywają ją sweet potato. Przejrzały owoc robi się lekko mączysty. Miąższ wyśmienitej jakości, słodki, ma delikatny aromat orzechowy i owocowy. Zastosowanie: do pieczenia, faszerowania, do potraw na słodko, do lodów, do jedzenia na surowo. Gdy po zerwaniu jest długo przechowywana w ciepłym miejscu, to mocno twardnieje jej skórka. Takie owoce są trwałe i mogą stanowić oryginalną dekorację, leżąc nawet przez 6-8 miesięcy.
Okres wegetacji 90 dni.
Przechowuje się ok. 3 miesięcy.
Dynia Kikuza

Dynia ta należy do Cucurbita moschata. Jest starą odmianą uprawianą w Japonii, wymienia się ją w źródłach już ok. 1800 r. Przez japońskich ogrodników nazywana chryzantemowym miejscem do siedzenia. Pochodzi prawdopodobnie z Chin. W USA wprowadzona na rynek w 1927 r. Nasiona tej odmiany są trudne do zdobycia. Skórka koloru cynamonowo-pomarańczowego, przebarwiająca się z jasnozielonego do okry. Kikuza na każdym etapie zmiany koloru wygląda interesująco. Jest piękną, żebrowaną dynią muszkatołową. Zwana jest też Sweet Kikuza. Ma suchy, gruby, słodkawy miąższ o posmaku orzechów. Owoce osiągają wagę do 2-3 kg. Zaleca się wysadzanie jej z przygotowanej w kwietniu rozsady, tak, jak i innych odmian uprawianych w Polsce.
Ma dużą zawartość beta-karotenu, neutralizującego wolne rodniki.
Okres wegetacji 120 dni.
Okres przechowywania 5-9 miesięcy.
Ogórek Lemon

Ogórek Lemon ma biało-żółte owoce, które są słodsze niż tradycyjne ogórki. Rośliny są niezwykle łatwe w uprawie, dobrze sobie radzą w obszarach o krótkim lecie. Dojrzewają szybciej i wymagają mniej ciepła niż większość tradycyjnych odmian ogórków. Mogą być prowadzone przy podporze, również w donicach na balkonie. Skórka cienka i delikatna. Miąższ biały, soczysty, łagodny, słodki, nie ma nigdy goryczki. Można zjadać jak jabłko. Odporny na choroby, odmiana bardzo wydajna. Owoce o długości 8-10 cm są najsmaczniejsze, gdy skórka dopiero zaczyna nabierać żółtego koloru. Owoce przejrzałe mają intensywnie żółty kolor. Odmiana pochodzi prawdopodobnie z Rosji.
Patison Scallopini

Odmiana krzaczasta o zwartym typie wzrostu. Ze względu na to, że zajmuje mało miejsca polecana jest do niewielkich ogrodów. Odmiana plenna. Owoce młode jasnożółte, dojrzałe żółto-pomarańczowe. Miąższ biało-kremowy, soczysty, kruchy. Cenne warzywo dietetyczne. Odmiana polecana do bezpośredniego spożycia oraz konserwowania. Rośliny nie wymagają ochrony chemicznej, owoce nie kumulują metali ciężkich. Owoce można zbierać młodziutkie, które są najdelikatniejsze, lub większe, które świetnie nadają się do duszenia z innymi warzywami. Młode owoce konserwowane w occie są poszukiwanym przysmakiem.

Siew: IV-V
Sadzenie: V
Rozstawa: 100x80
Termin zbioru: VII-X
Dynia Hokkaido

Odmiana wczesna, jadalna o wyjątkowym, orzechowym smaku i oryginalnych, także dekoracyjnych owocach. Owoce trwałe w przechowywaniu.
Osiąga wagę ok. 1-3 kg, jako jedyna może być jedzona ze skórką (która mięknie podczas gotowania czy duszenia). Doskonała do zup, pieczenia, sałatek, kopytek, past do pieczywa etc. Idealna do gulaszy i pieczenia.
Ma intensywnie pomarańczową barwę, co zawdzięcza wysokiej zawartości karotenoidów korzystnie wpływających na wzrok. Bogata jest również w witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak: potas, magnez, fosfor, żelazo. Ma przy tym niewiele kalorii. Przetwory z dyni polecane są przede wszystkim małym dzieciom, ponieważ dynia nie magazynuje tak dużych ilości nawozów sztucznych. Dynie z upraw własnych mają więcej wartościowych składników odżywczych, warto więc sadzić je w swoich ogrodach.
Dynia Anna Swartz Hubbard

Dynia należy do Cucrbita maxima. Trudno znaleźć informacje o początkach uprawy tej odmiany. Wiadomo, że w 1950 roku nasiona tej pięknej zielonej dyni zostały podarowane kobiecie, która nazywała się Anna Swartz. Nasiona od znajomego zostały wysiane i wyrosłe z nich dynie zachwyciły swoim smakiem Annę Swartz, która zaliczyła tę dynię do swoich ulubionych odmian. Postanowiła ją rozpowszechnić, by wiele osób mogło wprowadzić ją do swojego ogrodu i kuchni.
Jak inne dynie Hubbard ma mocną, twardą skórkę, dzięki której może być długo przechowywana. Owoce są ciemnozielone, mają gruszkowaty kształt, waga do 3 kg. Miąższ żółty do pomarańczowego, słodki, zwarty, wyśmienitej jakości. Zastosowanie: zupy, piure, risotto, zapiekanki.
Okres wegetacji 90 dni
Okres przechowywania do 6 miesięcy.


Ogórek Miniature White

White Miniature daje wspaniałe ogórki, które są słodsze niż te tradycyjne. Owoce mają długość 8 cm, nie wymagają obierania. Odmiana bardzo plenna i niezwykle łatwa w uprawie. Wiele hodowców, zachwyconych wyraźniejszym niż u tradycyjnych ogórków smakiem White Miniature, uprawia tę odmianę co roku. Owoce dojrzewają szybciej niż u większych odmian ogórka. Odmiana szczególnie polecane dla regionów o krótkim okresie wegetacji. Jest jednym z najlepszych białych ogórków na rynku, nie ma goryczy, która jest typowa dla większość białych odmian. Pyszny na surowo, doskonały do sałatek, marynat. Smak łagodny, słodki. Zaskocz swoich sąsiadów białymi ogórkami!
Okres wegetacji 48 dni.
Butternut Rugosa

Butternut Rugosa, zwany też Violina, należy do jednych z najsmaczniejszych i najpiękniejszych butternatów. Wyróżnia go to, że miąższ po upieczeniu nie rozpływa się, ale jest zwięzły. Ma słodkawy, lekko orzechowy smak. Miąższ intensywnie pomarańczowy, wyśmienitej jakości. Skórka pomarszczona, owoce wydłużone, lekko żebrowane o wadze 2-4 kg, czasem dorastające do 7 kg. Bardzo dobra do pieczenia, na piure, do zup, zapiekanek, do wypieku chleba, do babeczek itd. Rarytasem jest pieczona, posmarowana masłem i delikatnie oprószona świeżo startą gałką muszkatołową. We Włoszech należy do bardzo popularnych odmian, chwalona za łatwość w uprawie. Rarytas dla wielbicieli wyśmienitych odmian dyni.
Okres wegetacji 115-120 dni
Przechowuje się 5-7 miesięcy

Dynia Waltham Butternut

Roślina jednoroczna, silnie rosnąca o pędach płożących lub wspinających się przy pomocy wąsów czepnych. Odmiana średnio wczesna, krzaczasta, plenna. Owoc cylindryczny, wydłużony z gładką skórką. Przypomina kształtem dzwon z wydłużoną górną częścią, owoce pojawiają się w końcu lata. Wypełnione są bezwłóknistym, jędrnym miąższem, wyjątkowo smacznym i pachnącym. Miąższ soczysty, słodki, jędrny, żółto pomarańczowy.
WARUNKI UPRAWY:
Wymaga gleby żyznej, próchniczej, dostatecznie wilgotnej i ciepłej. W naszych warunkach odmianę tę należy uprawiać wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewać do doniczek w drugiej połowie kwietnia. Rozsadę sadzić do gruntu w połowie maja w rozstawie 1m x 1m. Uprawiać na miejscu słonecznym, w żyznym i wilgotnym podłożu.
ZASTOSOWANIE:
Doskonała na zupy i przetwory, szczególnie dla dzieci ze względu na naturalny słodkawy smak. Wspaniała do faszerowania. Dobrze się przechowuje. Waga owoców: 1- 3 kg.
Okres dojrzewania: 110 dni.
Okres przechowywania: 6- 12 miesięcy.
Dynia Table Gold

Table Gold Acorn tworzy żółte, podłużne, wyraźnie żebrowane owoce o ciężarze 600-800 g. Jest bardzo dobrą dynią spożywczą. Miąższ pomarańczowy gruby, słodkawy, w smaku przypomina słodką kukurydzę. Doskonały do faszerowania, do gotowanie na parze, do jedzenia na surowo. Owoce są niezwykle dekoracyjne. Odmiana plenna. Potrzebuje 1-2 m2, pokrój krzaczasty.
Odmiana została udoskonalona przez badacza i hodowcę O. Shifrissa. Na początku nazwana Jersey Golden Acorn.
Okres wegetacji 90 dni.
Przechowuje się ok. 4 miesięcy.
Tykwa Kobra

Roślina jednoroczna o pędach długości 2-2,5 metra, tworząca gruszkowate owoce barwy zielonej z białymi smugami. Ich wydłużona i nieco grubsza na końcu szyja przypomina kobrę. Zebrane jesienią dojrzałe owoce zachowują wartość dekoracyjną do późnej wiosny, stanowiąc atrakcyjny element zdobniczy w pomieszczeniach.

Siew do gruntu: V
Rozstawa: 80x100 cm

Stanowisko: słoneczne

Dynia Daisy Gourd
Dynia Daisy Gourd ma unikalne, niespotykane do tej pory wśród innych odmian dyni kształty. Jej owoce wyglądają jak kolorowe i zróżnicowane kwiaty. Przybierają one kolory zieleni, pomarańczy i bieli. Kombinacja tych odcieni tworzy rozmaite wzory, dynie wyglądają jak stokrotki. Atrakcyjna i unikalna dynia ozdobna opracowana przez Larry’ego Ecklera z Niles. Daje duże plony. Dynia rośnie jak winorośl, można ją uprawiać przy płocie, pergoli. Dynia ozdobna, nie nadaje się do spożycia.
Okres wegetacji 95 dni.

Burak Chioggia
Przedmiotem aukcji jest zestaw 50 nasion buraka Chioggia
Ten wspaniały i niespotykany burak należy do włoskiej tradycji kulinarnej. Znany i wykorzystywany w kuchni weneckiej od XVI wieku. Ceniony za swoją słodycz i niezwykły wygląd. Owoce są kuliste z występującymi przemiennie białymi i czerwonymi pierścieniami. Burak ten najchętniej jest wykorzystywany w restauracjach do sporządzania sałatek z fetą i orzechami.
Okres wegetacji 55 dni.

Dynia Fordhook Acorn
Dynia należy do Cucurbita pepo. Stara, rzadka odmiana pochodząca z Pensylwanii. W 1890 r wprowadzona na rynek przez W. Atlee Burpee & Co z Filadelfii. Zwana też Early Fordhook lub Fordhook Marrow. Acorn ten ma kształt podłużnego żołędzia, skórka ma kolor kremowy, owoce osiągają ciężar maksymalnie do 900g, miąższ jest jasnożółty. Dynia doskonała do pieczenia, do potraw na słodko. Odmiana wydajna, bardzo ceniona w kuchni jako smaczne i wartościowe warzywo.
Okres wegetacji 85 dni.
Okres przechowywania do 4 miesięcy.

Dynia Turecki Turban
Roślina tworzy efektowne, pomarańczowe owoce, w wyraźnie zaznaczonym pierścieniem. Jest niezwykle łatwa w uprawie. Stara, wartościowa odmiana, pojawiła się w USA w 1869 roku. Skórka w pierścieniu posiada jasne, kremowe, ciemnozielone oraz pomarańczowe smugi. Owoce kształtem przypominają „turecki turban”. Ze względu na kształt owocu jest chętnie uprawiana jako oryginalna ozdoba ogrodu. Po zasuszeniu doskonale nadaje się do dekoracji przez całą zimę . Znajduje zastosowanie w okrywaniu altan i ogrodzeń. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia. Wysiew nasion w połowie kwietnia do doniczek lub w maju bezpośrednio do gruntu. Rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w połowie maja.

Owoce tej dyni mają nie tylko walory dekoracyjne, ale są też smacznym warzywem, z którego można przygotować wyjątkowy posiłek. Dynie te mają posmak orzechów laskowych. Można je używać do pieczenia, gotować na parze lub przyrządzać z nich zupy, robić gnocci. Bardzo chętnie spożywa się je faszerowane. Dynia, ze względu na swój kształt, może być oryginalną wazą, w której można podawać zupę. Przed wlaniem zupy dynia powinna być posmarowana olejem i przez 5-10 min zapieczona w piekarniku.
Czas dojrzewania: 105 dni.
Czas przechowywania: 4-5 miesięcy

Ogórek Armenian
Ogórek pochodzi z Armenii, sprowadzony do Włoch na początku XV w. Jest jedną z najstarszych znanych odmian ogórka. Miąższ kruchy, soczysty i aromatyczny o przyjemnym, łagodnym smaku. Owoce osiągają wielkość 10-15 cm. Można go jeść ze skórką, która jest cienka i delikatna. Delikatny smak pozwala na wykorzystanie ogórka do sushi, kanapek, grilla, sałatek i zup. Jest jednym z najlepszych ogórków, pozostaje słodki nawet wtedy, gdy owoce są duże. Botanicznie blisko spokrewniony z melonem. Lubi miejsca słoneczne. Można uprawiać go przy kracie.
Okres wegetacji 60-70 dni.

Rzodkiewka strączkowa Rat Tailed
Ta nietypowa, wyjątkowo ciekawa rzodkiewka strączkowa została przywieziona do Anglii z Azji w 1815 roku. W 1860 r była bardzo popularnym warzywem w ogrodach Europy, Północnej Ameryki, a nawet Australii. Na razie jest mniej znana niż rzodkiewka o jadalnym, zgrubiałym korzeniu, ale wraca do łask ze względu na swoje zalety smakowe i zdrowotne. Zachwala się jej ostry, pikantny smak. Roślina nie tworzy zgrubień, jedynie długie na 5-12 cm. strąki, które w fazie młodocianej (przed dojrzewaniem nasion) są jadalne. Stare strączki są twarde i mogą być gorzkawe. Doskonała do kanapek, sałatek i pogryzania. Pyszna w curry, smażona na patelni z przyprawami, przysmakiem jest zamarynowana lub kiszona jak ogórki. Na jednej rośliny może być 40-50 strączków. Bardzo ceniona w ogrodzie również dzięki temu, że może rosnąć cały sezon, bez względu na upały. Zwykła rzodkiewka potrzebuje niskich temperatur, rzodkiewka strączkowa zaś toleruje każdą pogodę, nawet upały.
W Polsce jeszcze bardzo mało znana, ale jest ceniona i serwowana przez kucharzy w najlepszych hotelowych restauracjach w Warszawie i Krakowie.
Podkreśla się jej zastosowanie w leczeniu pasożytów jelitowych. Liście, nasiona i stare korzenie są stosowane w leczeniu astmy i innych dolegliwości układu oddechowego. Roślina zawiera substancje antybakteryjne i ma działanie antyrakowe. Posiana wśród innych roślin w ogrodzie odstrasza szkodniki żerujące na pomidorach i ogórkach oraz marchwi.
Okres wegetacji 40-50 dni

Dynia Carnivwal F1
W Europie dla tej odmiany używa się nazwy Cameleon. Odmiana trójkolorowa, dzięki malowniczemu wymieszaniu kolorów na powierzchni niezwykle dekoracyjna. Ciekawostką jest to, że podczas przechowywania kolory na skórce przebarwiają się nabierając mocniejszych odcieni – przypomina to metamorfozę kameleona. Odmiana bardzo wydajna. Owoce osiągają wagę ok. 1 kg. Miąższ kremowo żółty, zwarty, owocowy, słodkawy. Dobry do jedzenia na surowo, do dipów, do sporządzania piure, gotowania na parze, faszerowania. Po ugotowaniu ma smak słodkich ziemniaków. Smakuje wyśmienicie upieczona z masłem i ziołami lub jako baza do zup i gulaszu. Owoce można piec w całości lub przecięte na pół w piekarniku przez ok. 50-60 min lub w kuchence mikrofalowej przez 20 min. Osoby, które lubią dynie ozdobne często z niedowierzaniem dowiadują się, że Carnival jest również smaczną dynią jadalną. Odmiana znana ze swojej odporności na choroby.
Okres wegetacji 95 dni.
Przechowuje się ok. 4 miesięcy.

Burak Burpee’s Golden
Złote odmiany buraków są poszukiwane ze względu na walory smakowe i ciekawe efekty wizualne, jakie daje w potrawach na talerzu. Korzenie są pomarańczowe, miąższ intensywnie żółty. Wielką zaletą tej odmiany jest to, że nie ma brudzącego soku, nieodłącznie związanego z czerwony burakiem. Buraki te są słodkie i mają delikatny miąższ, najlepiej spożywać je, gdy nie są bardzo wyrośnięte. Bardzo smaczne pieczone lub surowe z dodatkiem orzechów włoskich i soku z cytryny. Okres wegetacji 55 dni


dynia Long Island Cheese


Dynia należy do Cucurbita moschata. Stara odmiana z Nowego Yorku, dynia klasyk z XIX wieku. Nazwa odnosi się do kształtu owocu, przypominającego spłaszczony krąg żółtego sera. Skórka koloru beżowego, waga do 2,5 kg. Miąższ ciemnopomarańczowy, słodkawy, o wysokiej zawartości beta-karotenów. Zastosowanie: do zup, piure, odmiana jest jedną z najlepszych do ciast. Ceniona za owoce bardziej poręcznej wielkości niż u dyni Musque de Provence. Przebarwia się z koloru jasnozielonego do terakoty, idealna dynia spożywcza. Dojrzała wygląda jakby była zrobiona z gliny. Dobrze się przechowuje.
Okres wegetacji 110 dni.
Okres przechowywania do 9 miesięcy.

Dynia Tuffy

Tuffy jest pięknym, małym akornem z USA. Skórka o kolorze ciemnozielonym do czarnozielonego, owoce mocno żebrowane. Ciężar 400-800 g, miąższ jasnożółty. Zastosowanie: wspaniały do pieczenia, faszerowania, do potraw na słodko. Dobrze się przechowuje. Po zbiorach należy poczekać 2 tygodnie z konsumpcją owoców, wtedy dynie nabierają smaku. Jeśli lubimy słodką dynię, to warto zostawić ją na kolejnych kilka tygodni – nabierze jeszcze więcej słodyczy.
Okres wegetacji 90 dni.
Przechowuje się ok. 4 miesięcy.
Ogórek Crystal AppleOwoce tego niespotykanego ogórka przypominają jabłko odmiany 'Granny Smith'. Crystal Apple pochodzi z Nowej Zelandii, wspomina się o tej odmianie na początku XIX wieku. Owoce chwalone są za cienką skórkę, delikatny, chrupiący i zawsze słodki, bardzo soczysty miąższ. Skórka początkowo kremowa, u dojrzałych owoców żółtawa. Najlepsze do spożycia są młode owoce. Regularne ich zrywanie powoduje obfite plonowanie. Odmiana nadaje się do uprawy w gruncie, pod folią, a także do uprawy na balkonie. Zachwalana jako warzywo, które jest lżej strawne niż inne ogórki.
Owoce ogórka wyśmienicie smakują w sałatkach, duszone z curry, poleca się je do kiszenia i konserwowania w occie.
Okres wegetacji 65-70 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz